+(48) 609 259 258

Ortodonta Targówek

Leczenie ortodontyczne, to nie tylko droga do prostych zębów i ładnego uśmiechu. Częstym wskazaniem do założenia aparatu są wady zgryzu, które mogą powodować ból stawów skroniowo-żuchwowych, bóle głowy, nadmierne starcie zębów, a także zapalenie dziąseł i próchnicę. Wbrew powszechnemu przekonaniu, leczenie to nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży, a może być przeprowadzone w każdym wieku. W naszym gabinecie, który znajduje się na Osiedlu Wilno w dzielnicy Targówek, leczenie prowadzi doświadczona lekarz ortodonta Anna Wołosz-Kurowska.

Jak się przygotować do leczenia ortodontycznego?

Należy zacząć od konsultacji ortodontycznej, na której lekarz przeprowadza badanie i wstępnie określa możliwości oraz metody leczenia. Na taką wizytę warto zabrać swój aktualny pantomogram oraz zdjęcie tele boczne czaszki.

Cóż to takiego?

Cefalometria (zdjęcie tele boczne)- pokazuje część twarzową czaszki, struktury kostne jak i tkanki miękkie badanego, umożliwia dokładną diagnostykę wad ortodontycznych.

Pantomogram– to zdjęcie radiologiczne, na którym widać wszystkie zęby oraz struktury je otaczające, pozwala ocenić stan zębów, wypełnień, ewentualnie występujące zęby zatrzymane lub zmiany patologiczne w obrębie kości.

Aby ortodonta mógł wykonać plan leczenia, potrzebne są wcześniej opisane zdjęcia RTG oraz modele diagnostyczne. Modele to gipsowe odwzorowanie uzębienia, wykonane na podstawie wycisku pobranego w gabinecie. Są potrzebne lekarzowi, aby wykonać niezbędne pomiary, ocenić ustawienie zębów oraz wzajemne położenie łuków zębowych.

Na podstawie tych trzech badań ortodonta może wykonać plan leczenia, czyli ostateczne postawienie diagnozy oraz ustalenie jaki aparat ortodontyczny będzie najlepszy dla konkretnego pacjenta.

W ToMiDent jesteśmy w stanie zaproponować powszechnie znany aparat metalowy, aparat estetyczny, a także nowoczesny bezligaturowy aparat Damona. Nasza oferta skierowana jest również do młodszych pacjentów. Im często proponowany jest aparat ruchomy (płytka schwarza lub aparat dwuszczękowy).

Aparat Damona to nowoczesny aparat bezligaturowy. Korzyści wynikające z jego zastosowania w porównaniu ze zwykłym aparatem metalowym to:

– krótszy czas leczenia;

– rzadsze wizyty kontrolne – nawet co 12 tyg;

– leczenie jest zdecydowanie mniej bolesne;

– łatwiejsza higiena;

Po założeniu aparatu, bardzo istotne są regularne wizyty kontrolne, na których lekarz aktywuje elementy aparatu. Częstotliwość tych wizyt uzależniona jest od leczonej wady oraz zastosowanego aparatu ortodontycznego. Dlatego tak ważna jest dobra lokalizacja gabinetu. Nasz gabinet zlokalizowany jest w coraz lepiej skomunikowanej dzielnicy Targówek, dlatego łatwo do nas dojechać zarówno z innych dzielnic Warszawy (np. Praga, Śródmieście), a także z takich miejscowości jak Ząbki, Marki lub Wołomin (15 minut).

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

  1. W jakim wieku można założyć aparat?

Nie ma określonej górnej granicy wieku, kiedy można rozpocząć leczenie.

Leczenia często wymagają małe dzieci, osoby dorosłe, ale również pacjenci w wieku dojrzałym (np. przed zaplanowanym leczeniem protetycznym).

  1. Jakie są korzyści z leczenia?

– poprawa estetyki uśmiechu i symetrii twarzy;

– wyeliminowanie nadmiernego ścierania zębów (jeśli ścieranie wynika z nieprawidłowej relacji zębów górnych do dolnych) ;

– mniejsze ryzyko próchnicy i chorób dziąseł;

– mniejsze ryzyko problemów ze stawem skroniwo-żuchwowym;

  1. Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia zależy od indywidualnego przypadku. Zwykle trwa od 1,5 roku do 2 lat.

  1. Jak się przygotować do leczenia?

Przed leczeniem ortodontycznym wszystkie zęby muszą być wyleczone oraz oczyszczone z kamienia i osadu.

  1. Czy zakładanie aparatu boli?

Nie. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Polega ona na przyklejeniu zamków do zębów, a następnie przymocowaniu metalowego drucika do zamków.

  1. Czy leczenie ortodontyczne boli?

Przez kilka dni po założeniu aparatu możliwy jest ból, dyskomfort, jednak po 3-4 dniach dolegliwości ustępują.

  1. Czy przed założeniem aparatu trzeba usuwać zęby?

W tym momencie istnieje wiele możliwości zastosowania aparatów, które eliminują konieczność usuwania zębów. Jednak każdy przypadek jest inny i takie decyzje podejmowane są indywidualnie podczas tworzenia Planu Leczenia.

  1. Jak długo trwa założenie aparatu?

To zależy od rodzaju aparatu. Zwykle trwa ok 1,5 godziny.

  1. Jak dbać o zęby podczas leczenia?

Prawidłowa higiena podczas leczenia jest bardzo ważna. Wskazane jest stosowanie mycie zębów po każdym posiłku oraz stosowanie specjalnych nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych.

  1. Jak częste są wizyty kontrolne?

Częstotliwość wizyt zależy od rodzaju aparatu. W przypadku aparatu metalowego wizyty odbywają się zwykle raz w miesiącu, a przy zastosowaniu aparatu bezligaturowego raz na 8-12 tygodni.

  1. Co po zdjęciu aparatu?

Po zdjęciu aparatu konieczne jest zastosowanie retencji, która utrzymuje efekty leczenia.

Wskazane są również wizyty kontrolne (raz na pół roku).

  1. Czy można założyć aparat tylko na jeden łuk zębowy

Tak. Są takie przypadki. Należy jednak pamiętać, że są to dość rzadkie przypadki, ponieważ istotą leczenia jest doprowadzenie do prawidłowej relacji zębów górnych i dolnych. O możliwości założenia jednego łuku zawsze decyduje lekarz ortodonta po badaniu pacjenta oraz analizie zdjęć RTG.

  1. Jestem młodym rodzicem. Co powinno zwrócić moją uwagę i skłonić do wizyty u ortodonty?

-oddychanie przez usta, stale otwarta buzia

-asymetria w rysach twarzy, nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka widoczne z profilu

-nieprawidłowe nawyki (ssanie kciuka, długie używanie smoczka, gryzienie ołówka itp.)

-odwrotne zachodzenie zębów górnych na dolne

-wada wymowy

-stłoczenia zębów

-wczesna utrata zębów mlecznych (usuniętych w wyniku powikłań próchnicy)

Zapraszamy na konsultację, na której lekarz odpowie Państwu na pytania, które nie pojawiły się w powyższym zestawieniu.

Google+
Stomatolog Osiedle Wilno